DEKLARACJA OBYWATELSKA
9 września 2019
DEKLARACJA OBYWATELSKA
SZKOŁA, JAKIEJ CHCEMY
Chcemy, by polski system edukacji sprostał wyzwaniom XXI wieku, kształcąc odpowiedzialnych obywateli i obywatelki, kierujących się zasadami demokracji, kreatywnych, krytycznie myślących, zdolnych do rozwiązywania problemów i do zbiorowego działania.
Wskazujemy kierunki zmian, dzięki którym nauka będzie skuteczniejsza i dostosowana do potrzeb współczesnego świata, a szkoła – dziś często wyobcowana – stanie się uczestniczką życia wspólnoty lokalnej, krajowej i globalnej. A także miejscem samorealizacji zarówno nauczycielek i nauczycieli, jak i uczących się, którzy spędzają w niej znaczną część swego młodego życia.
Deklaracja korzysta z dorobku wielu inicjatyw, które zrodziły się w odpowiedzi na chaos odgórnych reform obecnego rządu. Ma ona służyć dalszej pracy nad wizją szkoły i szczegółowymi rozwiązaniami wypracowywanymi wspólnie z nauczycielkami i nauczycielami, związkami zawodowymi, samorządowcami, ekspertkami i ekspertami, naukowcami, rodzicami oraz uczennicami i uczniami.
Prawdziwa reforma musi być procesem rozłożonym na kilka lat, a zadaniem oświeconych władz będzie – tylko i aż – pomoc w jego organizacji. Ale debatę trzeba prowadzić już dzisiaj. Zmiany wprowadzać tam, gdzie to tylko możliwe, zwłaszcza że wiele szkół, nauczycielek i nauczycieli już teraz tworzy edukację na miarę naszych oczekiwań, wyzwań i wartości.
Szkoła, jaką chcemy tworzyć, to:
- SZKOŁA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH
- SZKOŁA WSPÓŁPRACY, A NIE RYWALIZACJI
- SZKOŁA PROJEKTÓW, BADAŃ I DEBAT
- SZKOŁA OBYWATELSKA
- SZKOŁA, KTÓRA DECYDUJE O SOBIE
- SZKOŁA RÓWNYCH SZANS
- SZKOŁA, KTÓRA WSPIERA UCZNIÓW I DBA O DOBRE RELACJE
- SZKOŁA DOBRZE FINANSOWANA
- SZKOŁA NAUCZYCIELI PROFESJONALISTÓW
- SZKOŁA BEZ POLITYKI